Bardzo często zdarza się, że nasz organizm jest osłabiony, a mięśnie nie pracują już na pełnych obrotach. Bardzo często wmawiamy sobie, że jest to spowodowane zmęczeniem lub stresem, który wpływa na ich funkcjonowanie. Ale czy tak jest, czy też osłabienie mięśni może ukryć inne prawdy, których nie odkrywamy na pierwszy rzut oka?
Osłabienie mięśni nazywane jest miastenią i wiąże się ze spadkiem siły jednego lub kilku mięśni. Utrzymywanie się osłabienia mięśni może być objawem zaburzeń mięśniowych, neurologicznych lub metabolicznych, dlatego należy zwrócić uwagę na ten aspekt. W zależności od przyczyn, które powodują osłabienie mięśni, może wpływać na mięsień, grupę mięśni lub wszystkie mięśnie, czemu towarzyszą ból i skurcze.
Osłabienie mięśni, objaw nadczynności tarczycy
Dysfunkcja tarczycy, czyli nadczynność tarczycy, może towarzyszyć zmęczeniu mięśni, które jest objawem bardzo często związanym z tą chorobą gruczołu. Zwykle objaw utrzymuje się i powoduje dyskomfort u pacjenta, który często uważa, że osłabienie mięśni jest spowodowane zmęczeniem lub stresem. Czasami osłabienie mięśni, w przypadku nadczynności tarczycy, wiąże się z innymi objawami, takimi jak wytrzeszcz (wytrzeszcz oczu), niewyjaśniona utrata masy ciała, nietolerancja ciepła, pocenie się i wole.
Prosta wizyta u endokrynologa i USG tarczycy to pierwsze czynności, które pacjent powinien podjąć, gdy zauważy, że osłabienie mięśni utrzymuje się, nawet w okresach odpoczynku.
Zatrucie skorupiakami i niski poziom potasu we krwi mogą być innymi przyczynami osłabienia mięśni.
Osłabienie mięśni, oznaka udaru. Nagłe osłabienie mięśni jednej strony ciała może być objawem udaru. Eksperci ostrzegają, abyś był bardzo ostrożny i ostrożny, gdy zauważysz taki ból w ciele. Wizyta u specjalisty może budzić wątpliwości i zapobiegać udarowi.
Z wyjątkiem udaru, istnieje wiele neurologicznych przyczyn tego osłabienia mięśni, z których najczęstszą jest:
- Porażenie Bella (zapalenie nerwu twarzowego kontrolującego mięśnie twarzy),
- Porażenie mózgowe choroba Charcota-Mariego-Tootha (choroba dziedziczna obejmująca nerwy obwodowe),
- Stwardnienie rozsiane,
- Ucisk lub chwyt nerwu.
Osłabienie mięśni może być objawem choroby reumatycznej
W przypadku wystąpienia bólu mięśniowego, któremu towarzyszy osłabienie mięśni, wskazana jest konsultacja reumatologiczna. Tym bardziej, jeśli objawom tym towarzyszą wysypki na twarzy i tułowiu. Zjawisko Raynauda – wybielenie, zaczerwienienie lub zasinienie kończyn na zimno jest związane z chorobami reumatycznymi.
Jak się czujesz, gdy cierpisz na osłabienie mięśni?
Osłabienie mięśni wiąże się z uczuciem pieczenia, utratą kontroli nad mięśniami, paraliżem, bólem i skurczami, uczuciem pieczenia. Czy w niektórych przypadkach występują inne objawy, takie jak nudności i wymioty, biegunka, omdlenia, a nawet postępujące trudności w mówieniu i utrata pamięci?
Osłabienie mięśni może być również objawem związanym z anemią, zatruciem jadem kiełbasianym i przemijającymi napadami niedokrwienia – twierdzą eksperci.
Kiedy idziesz do lekarza?
Zalecamy wizytę u specjalisty, gdy zauważysz, że to osłabienie mięśni utrzymuje się. Każdy dzień prokrastynacji może wywołać powikłania, takie jak paraliż, omdlenia, silne skurcze brzucha, silny ból głowy, ból oczu lub utrata wzroku.
Patologia dotycząca rdzenia kręgowego jest zróżnicowana. Oprócz urazów, częstymi przyczynami mielopatii (chorób rdzenia kręgowego) są choroby autoimmunologiczne, zakaźne, nowotworowe (rak), naczyniowe, zwyrodnieniowe (ośrodkowy układ nerwowy lub kręgosłup) i dziedziczne (dziedziczne). Rdzeń kręgowy może mieć wpływ na jeden lub więcej poziomów, z różnymi objawami, od mrowienia lub drętwienia po ostry ból.
Najczęstsze schorzenia kręgosłupa są zwyrodnieniowe: przepuklina dysków w odcinku szyjnym i lędźwiowym, zapalenie stawów kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego oraz zwężenie (zwężenie kanału kręgowego) wynikające z połączenia tych schorzeń, zwykle powodujące ból, drętwienie, mrowienie i / lub słabość.
W jakiej kategorii wiekowej / stopniu aktywności fizycznej się pojawia?
Ta patologia może wystąpić zarówno w młodym wieku, jak i później, zarówno u osób o zdolnościach sportowych, jak iu osób o umiarkowanym lub niskim poziomie aktywności fizycznej. Większość komponentów zwyrodnieniowych występuje zwykle w wyniku lokalnych zmian anatomicznych, które ewoluują w czasie.
Sporadycznie zdarzają się ostre stany, takie jak przepuklina krążka międzykręgowego, czasami u pacjentów występuje wrodzone zwężenie – węższy kanał kręgowy, który nie pozwala na duże zmiany lub zmiany, objawy pojawiają się wcześniej.
Jak wybierany jest zabieg?
Znaczna część procesu decyzyjnego opiera się na historii pacjenta, badaniu klinicznym i badaniach paraklinicznych, takich jak radiogramy, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Chirurgia jest na ogół ostatnią alternatywą, gdy zachowawcze środki leczenia (fizjoterapia, leki przeciwbólowe, odpoczynek) zawiodły, z wyjątkiem ostrych przypadków, nagłych.
Jak wygląda proces odzyskiwania?
Ogólnie rzecz biorąc, większość operacji kręgosłupa przeprowadza się w celu poprawy komponentu neurologicznego. Większość tych problemów neurologicznych ustępuje (znika) stosunkowo wcześnie w okresie rekonwalescencji, zwykle w pierwszych dniach lub tygodniach. Z biegiem czasu pacjenci odczuwają poprawę zarówno neurologiczną, jak i mechaniczną (ból szyi i pleców, elastyczność i łatwość ruchu).