Witamina B12

0
1007

We współczesnym środowisku pracy narażamy się na ciągły stres – pełny grafik, w którym zawsze musimy być dostępni online, żonglując między dziećmi, partnerem życiowym i pracą – a jeśli pojawi się sytuacja kryzysowa, możemy poczuć się przytłoczeni. Stres nas denerwuje i powoduje, że czujemy się źle. Czy to czas na krótkie wakacje, czy to wszystko spowodowane brakiem witaminy B12?

Psychiczne objawy niedoboru witaminy B12

Są często niejasne i dlatego wielu je ignoruje. Jeśli często czujesz się zagubiony, masz problemy z pamięcią i zły nastrój, a nawet przygnębiony, masz tendencję do nerwowości, dowiedz się, jak witamina B12 chroni układ nerwowy i stymuluje jego prawidłowe funkcjonowanie!

Osoby, które przeżywają stresujące sytuacje lub przechodzą okres kryzysu, potrzebują większej ilości witaminy B12 niż zwykle. Sytuacje takie jak ważne egzaminy lub trudne testy mogą generować duży stres fizyczny i psychiczny.

Również sytuacje życiowe, które głęboko oddziałują na psychikę i duszę oraz wyzwalają silne i długotrwałe negatywne emocje, wiążą się z dodatkowym stresem – jeśli np .:

  • nie zdałeś egzaminu decydującego
  • jesteś beznadziejnie zakochany
  • martwisz się lub jesteś zdenerwowany z powodu bliskiej osoby

Przyczyny spożywania większej ilości witaminy B12 w tak ekstremalnych sytuacjach psychicznych są wielorakie. Z jednej strony wpływa to na wchłanianie i wykorzystanie biofaktorów, takich jak witamina B12, ponieważ nasz organizm dostarcza mniejszą ilość do narządów trawiennych, a skład soku żołądkowego zmienia się niekorzystnie.

Z drugiej strony duża część witaminy B12 jest wykorzystywana do produkcji neuroprzekaźników i hormonów, ze względu na silne myśli i uczucia, które nieustannie się wytrącają. W szczególności produkcja hormonów, takich jak serotonina, adrenalina i noradrenalina, znacząco zwiększa spożycie witaminy B12. Niezwykle wysokie spożycie witaminy B12 może spowodować jej niedobór – i tym samym zapoczątkować błędne koło.

Niedobór witaminy B12 wywołuje u nas nerwowość

Podobnie jak w przypadku kabla elektrycznego, ścieżki nerwowe są chronione warstwami ochronnymi. Podobnie jak izolacja kabli, tak zwana osłona mielinowa zapewnia prawidłowe przenoszenie przepływów nerwowych.

W przypadku braku witaminy B12 regeneracja osłonek mielinowych włókien nerwowych jest zakłócona. Umierają, a nerwy pozostają odsłonięte, powodując zaburzenia transmisji i zaburzenia czynnościowe, które również wpływają na ścieżki nerwowe w rdzeniu kręgowym i mózgu.

Witamina B12 a stres

Biorąc pod uwagę, że witamina B12 jest również odpowiedzialna za produkcję hormonów i neuroprzekaźników, niezbędnych do utrzymania równowagi psychicznej, niewystarczające spożycie może powodować początkowe objawy zaburzeń.

Z drugiej strony zidentyfikowany deficyt może prowadzić do złożonych i niespecyficznych konsekwencji, takich jak upośledzenie pamięci, niska koncentracja i depresja. Nic więc dziwnego, że masz zły nastrój, jeśli nie czujesz się w stanie poradzić sobie z codziennym stresem!

Jeśli ten poważny brak równowagi utrzymuje się przez długi czas, mogą wystąpić poważne konsekwencje, których kulminacją jest demencja, ostra depresja i paraliż fizyczny. Dowiedz się, jak zdiagnozować niedobór witaminy B12 lub nawet niedobór z oczywistymi objawami.

Wpływ witaminy B12 na układ nerwowy

Witamina B – a zwłaszcza witamina B12 – jest źródłem „komfortu nerwowego”, ponieważ zapewnia ich normalne funkcjonowanie, bierze udział we wzroście i regeneracji nerwów poddanych stresowi. Promuje również metabolizm energetyczny, więc czujemy się mniej zmęczeni i pobudzeni, gdy poziom witaminy B12 jest zrównoważony.

Badanie medyczne wykazało, że osoby, które przyjmowały witaminy z grupy B (w tym witaminę B12) przez kilka tygodni, o 20% lepiej radziły sobie ze stresem i codziennymi problemami. w porównaniu z grupą eksperymentalną.

Jeśli masz optymalny poziom witaminy B12, łatwiej poradzisz sobie ze stresem dnia codziennego, a Twoje nerwy nie ulegają tak dużemu zużyciu. Ciężar nie zamienia się od razu w zbyt duże obciążenie – a brak od razu nie staje się deficytem.

W każdym przypadku, jeśli stwierdzono niedobór i już wystąpiły jego objawy, po uprzedniej konsultacji z lekarzem można rozpocząć specyficzne leczenie witaminą B12 w celu szybkiego złagodzenia objawów. Jeśli zniszczenie nerwów nie jest zbyt zaawansowane, może z czasem ulec poprawie. Ze względu na czasami poważne konsekwencje niedoboru witaminy B12, należy zapobiegać nawet niewielkim niedoborom.

Potrzebna witamina B12

Bez względu na wiek czy płeć, zalecana dzienna dawka witaminy B12 dla zdrowej osoby dorosłej to 3 µg. W przypadku zdrowej diety częstość występowania niedoboru witaminy B12 u zdrowych osób dorosłych jest niewielka, ale może wywołać długi okres ciągłego stresu, ponieważ regularna dieta nie zaspokaja już zwiększonych potrzeb.

W takim przypadku zaleca się suplementację witaminy B12, aby zapobiec niedoborom. W przypadku stwierdzenia niedoboru witaminy B12 należy skonsultować się z lekarzem i omówić konkretne opcje leczenia. Również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią zapotrzebowanie na witaminę B12 – zalecana dzienna porcja to 3,5-4 µg witaminy B12.

Na początku ciąży ginekolog zwraca uwagę na szereg wymagań dietetycznych, podkreślając zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie możliwe biofaktory w tym szczególnym okresie życia. Dowiedz się tutaj na przykład o znaczeniu magnezu podczas ciąży, a także o działaniu żelaza i kwasu foliowego podczas ciąży i laktacji.