6 mitów na temat utraty wagi

0
1073
Zdrowie

Jeśli chodzi o odchudzanie, istnieją dziesiątki mitów, półprawd zbadanych i opowiedzianych w pośpiechu jako porady ekspertów. Te mity mogą nie tylko odwracać uwagę od prawdziwego wysiłku potrzebnego do utraty wagi, ale mogą wpływać na Twoje zdrowie. Oto tylko kilka z nich.

Jedz mniej, ruszaj się więcej

Być może najbardziej irytująca rada, jaką możesz dać osobie borykającej się z dodatkowymi kilogramami, brzmi: jedz mniej, uprawiaj więcej sportu! Dokładnie to robiłem do niedawna. To takie logiczne i matematyczne. Przytyjesz, gdy jesz więcej niż konsumujesz poprzez ćwiczenia, więc wszystko, co musisz zrobić, to odwrócić równowagę, „leniwa żądza!”.

Ale zrobienie tego jest jak zalecenie alkoholikowi, aby przestał pić, lub osobie z depresją, aby trochę rozweselił: „życie nie jest takie okropne, uśmiechnijmy się trochę więcej!”. Nawet jeśli rzeczy na pozór wydają się proste, za nimi działają złożone mechanizmy, do których należy podchodzić ostrożnie i umiejętnie.

Przyrost masy ciała, otyłość, metabolizm składników odżywczych, homeostaza energetyczna, krążące hormony apetytu i subiektywny apetyt są związane z fizjologią, a prosta zmiana w zachowaniu jest często niewystarczająca do uzyskania długoterminowych rezultatów. Jeśli masz problemy z wagą i nie możesz pozbyć się dodatkowego Kg prostą wolą, powinieneś zwrócić się do specjalisty, który zintegruje Cię w złożony program, który uwzględni je wszystkie: odżywianie, sport, zachowanie, nawyki , psychologia, leki odchudzające (ze skutkami ubocznymi), a nawet operacja w ostateczności (operacja bariatryczna).

Węglowodany powodują otłuszczenie?

Jest wystarczająco dużo badań, aby wspierać diety niskowęglowodanowe: Mimo to posiadanie jednego jest nadal poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Węglowodany spożywamy od setek tysięcy lat, ale epidemia otyłości narodziła się około lat 80. XX wieku, wraz z intensywnie przetworzoną żywnością.  Naturalne pokarmy, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste są pełne zdrowych węglowodanów, cukrów złożonych, które nie powodują otłuszczenia. Ale zwróć szczególną uwagę na przetworzone cukry.

Tłuszcze powodują otyłość:

1 gram tłuszczu to około 9 kilokalorii, podczas gdy gram węglowodanów (cukrów) tylko 4. Ale ten tłuszcz ma zupełnie inny proces trawienia i przyswajania; Liczne badania wykazały, że diety oparte na większej ilości tłuszczu (zdrowe) i mniejszej ilości węglowodanów okazały się najbardziej skuteczne w utracie wagi: Rzeczywiście, dieta oparta na niezdrowej żywności, bogatej w kalorie i tłuszcz z pewnością sprawi, że będziesz otyły, ale ten makroskładnik odżywczy nie jest jedynym winowajcą. W rzeczywistości organizm potrzebuje zdrowych tłuszczów, aby prawidłowo funkcjonować.

Wszystkie kalorie są takie same

Tak, wszystkie kalorie, bez względu na to, skąd pochodzą, zapewniają ten sam poziom energii. Ale oprócz energii, którą konsumujemy, źródła tych kalorii, czyli składniki odżywcze, pełnią w organizmie bardzo ważne różne role, niezbędne w utrzymaniu prawidłowego zdrowia i wagi. Różne pokarmy podlegają różnym procesom metabolicznym, w ten sposób inaczej wpływając na uczucie głodu i hormony regulujące masę ciała. Na przykład zastąpienie węglowodanów i tłuszczów dietą białkową może przyspieszyć metabolizm i zmniejszyć apetyt, jednocześnie optymalizując homeostazę energii.

Produkty dietetyczne mogą pomóc Ci schudnąć

Półki są pełne: „Schudnij łatwiej dzięki…”, „Pełne naturalnego błonnika…”, „Pełne witamin i składników odżywczych potrzebnych na cały dzień…”, „Bezglutenowe…”, „Beztłuszczowe…” , „Pożywny koktajl, który zastępuje obiad…” „Dietetyczny…” Głównym powodem, dla którego suplementy działają u niektórych osób, jest efekt placebo. Ludzie wpadają w taktyki marketingowe i tak bardzo chcą, aby suplementy, które dają pieniądze na pracę, stały się bardziej świadome tego, co jedzą.

Dobrze jest zakwestionować każde sprzedawane opakowanie, które zachęca do łatwej utraty wagi z produktem. Musisz zrozumieć, że jest to tylko nieuregulowana branża, która polega na twojej podatności na zarabianie nieuczciwych pieniędzy. To bardzo proste do zrozumienia: nigdy nie zobaczysz opakowania na brokułach lub jabłku, które wyjaśniałoby ich zdrowie. Jeśli produkt wymaga wyjaśnień, to na pewno jest intensywnie przetwarzany, traci ważność za 2 lata i … tak, jest niezdrowy i wcale Ci nie pomoże. Jeśli zobaczysz na produkcie wzmiankę, że jest zdrowy, upewnij się, że tak nie jest.

Przytyję, ponieważ mam powolny metabolizm

Metabolizm opisuje wszystkie procesy chemiczne, które zachodzą w organizmie w sposób ciągły, aby utrzymać Cię przy życiu i zapewnić normalne funkcjonowanie narządów, takie jak oddychanie, naprawa komórek, trawienie pokarmu itp. Te procesy chemiczne wymagają energii. Minimalna ilość energii potrzebnej twojemu organizmowi do przeprowadzenia tych procesów chemicznych nazywa się podstawowym metabolizmem. Ten podstawowy metabolizm stanowi od 40% do 70% całkowitego metabolizmu i różni się u poszczególnych osób w zależności od płci, wieku, codziennej aktywności. „Powolny metabolizm” odnosi się dokładniej do niskiego podstawowego metabolizmu.

Wielkość ciała, wiek, płeć i genetyka odgrywają rolę w szybkości metabolizmu. Komórki mięśniowe potrzebują więcej energii do funkcjonowania niż komórki tłuszczowe, więc ludzie z większą masą mięśniową niż tłuszczem mają zwykle szybszy metabolizm. Ludzie, którzy walczą o odchudzanie, często mają powolny metabolizm. Ale jest niewiele dowodów na poparcie tego twierdzenia. Badania pokazują, że osoby z nadwagą mają wyższy podstawowy metabolizm niż osoby słabsze. Większe ciała wymagają więcej energii do wykonywania podstawowych funkcji organizmu.

Przyczyna przyrostu masy ciała jest zupełnie inna. Badania sugerują, że ludzie jedzą więcej, niż myślą. Wiele osób poproszonych o zapisanie wszystkiego, co zjadły w ciągu dnia, zgłasza mniej jedzenia niż faktycznie zjadło. W większości przypadków przyczyną przybierania na wadze nie jest powolny metabolizm, ale przejadanie się.